سبد خرید

مرد ایده آل دختران ایرانی چگونه می باشد

مدت هاست مسئولان خبر از کاهش آمار ازدواج می دهند و عده ای این کاهش را دلیل تغییر اهداف زندگی دختران و معیارهای آن ها برای ازدواج می دانند و با اصطلاح سخت گرفتن در مورد این معیارها صحبت می کنند. این گروه عموماً بر این اعتقادند که گرایش دختران به دانشگاه و حضور اجتماعی آن ها باعث بروز هویتی شده که امکان پذیرش هر مردی را در زندگی خود ندارند و همواره به دنبال فردی در سطح خود یا حتی بالاتر هستند و به دلیل پیچیدگی های راه پیشرفت پسران از جمله تحصیلات، سربازی، اشتغال و درآمد مناسب، دختران با داشتن جایگاه مناسب نمی توانند با همتایان خودازدواج کنند. حال سؤال اینجاست که مرد ایده آل و مرد مناسب ازدواج از نظر دختران چه ویژگی هایی دارد؟
از گالری گردنبند دکوریکور دیدن فرمایید.

 
شکل گیری ارزش های مادی برای ازدواج
همسر ایده آل به معنای تصوری که جوانان از ویژگی های فرد موردنظرشان جهت ازدواج در ذهن خود می سازند، به کار می رود. در واقع وقتی از معیارهای ازدواج صحبت می کنیم، منظور همان تصورات ذهنی فرد از همسر مطلوبش است. دکتر احمدنیا؛ جامعه شناس و عضو هیأت مدیره انجمن جامعه شناسی ایران در مورد تحقیقی در سطح تهران در رابطه با معیارازدواج جوانان تصریح کرد که هم دختران و هم پسران ظاهر و ثروت را در اولویت ها مطرح می کردند. ارزش های مادی در هر دو جنسیت شکل گرفته است. در این پژوهش معیارهای ایده آل برای ازدواج را پرسیدم و همه افراد ابعاد معنوی، صداقت، ایمان و پاکدامنی را بیان کردند، اما در عمل برای پسران در درجه اول زیبایی ظاهری و در رتبه های بعدی ثروت دختر اهمیت داشت و دختران ثروت را در اولویت قرار می دادند و ظاهر را در اولویت دوم می گذاشتند.
 
مردان نیز برای زنان ابژه جنسی شده اند
از طرفی دکتر شالچی، عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی معتقد است که امروزه زنان هم فاعلیت شان زیاد شده است. البته تاحدی هم فرهنگ جهانی به این سو حرکت کرده است. فیلم ها یا تبلیغات بازرگانی را که نگاه کنیم، برخلاف دهه های گذشته که صرفاً زن در مقام ابژه جنسی قرار می گرفت، مرد هم در مقام ابژه جنسی قرار می گیرد. این امر نشان می دهد که زنان هم در حوزه عمومی هر چه بیشتر به مردان به عنوان یک ابژه جنسی نگاه می کنند. همین نگاه باعث شده مردان هم سعی داشته باشند ابژه های جنسی خوبی برای زنان باشند. مثلاً بخشی از اقبال گسترده پسرهای ایرانی به بدن سازی ناشی از همین نگاه جنسی زنان به مردان است.
اخلاق، مهم ترین معیار دختران
همانطور که نتایج تحقیقات احمدنیا نشان می داد، زمانی که معیارهای ازدواج پرسیده می شود همه افراد ابعاد معنوی را بیان می کنند اما بسیاری از دختران معقدند این معیارها صرفاً برای همسر مناسب بیان می شود و طبیعتاً مرد ایده آل ویژگی های بسیار برتری دارد.
منصوره، 33 ساله و دارای مدرک کارشناسی ریاضی محض است. او در مورد ویژگی های مورد نظرش برای انتخاب همسرمناسب می گوید: «مهربون، صمیمی، محکم (طوری که بشه بهش تکیه کرد)، خوش رو، شوخ، اهل مدارا، صبور و هرچه خوبی را داشته باشد. از نظر ظاهر تا حد معمول باشد که به دل بشیند».
ترلان، 22 ساله، معلم و دانشجوی ژنتیک معتقد است: «از نظر خلقیات آدمیزاد ناخودآگاه تمام حسن های رفتاری را دوست دارد؛ مهر و محبت، ادب و نزاکت، صبر و شکیبایی (دیر عصبانی شدن) مخصوصاً این که پدر من به خاطر دیابت زود عصبانی می شود و این قضیه در ذهنم پررنگه، تعادل روانی، صداقت، انجام دادن واجبات مثل خودم نه کمتر نه خیلی بیشتر و جدی تر (در حد نماز و روزه)».
در زمینه خلقیات تأکید بسیاری از دختران روی عصبی نبودن مرد است. سونا، 32 ساله، دارای مدرک کارشناسی ارشد آموزش زبان آلمانی می گوید: «مرد باید تا حدی مهربون و صبور باشد. مرد عصبی به هیچ دردی نمی خورد. در هر شرایطی آداب معاشرت را رعایت کند».
فائزه 21 ساله هم معتقد است: «مرد باید صبور، مسئولیت پذیر، شجاع و انتقادپذیر باشه. عجول و لوس نباشه. صادق باشه؛ این که قبل از ازدواج چی بوده مهم نیست، ولی بعدش حتماً باید با هم صادق باشیم. متعهد باشه یعنی وقتی قولی داد، پاش بایسته، مثلاً همسرت قول می ده در سخت ترین لحظه ها کنارت باشه، ولی نباشع یعنی متعهد نبوده».
 
مردی که خیانت نکند
اهمیت موضوع خیانت نیز در صحبت های دختران شنیده می شود؛ به طوری که بهدخت 21 ساله و دانشجوی مهندسی عمران اهمیت ویژه ای برای تعهد قائل شده و می گوید: «در روزهایی که خیانت یک مسأله فراگیر شده این موضوع برایم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تا زمانی که مطمئن نشوم که به اصول اخلاقی پایبند نیست نمی توانم با مردی ازدواج کنم. بقیه موارد مثل شغل و درآمد و تحصیلات و خانواده در حد متوسط برایم قابل قبول است، فقط و فقط تعهد و پایبندی به مسائل اخلاقی اش برایم خاص و ویژه است».

,[categoriy]

اخلاق، مهم ترین معیار دختران‎ برای یک همسر ایده آل می باشد

تعاریف مختلف از وضعیت مالی متوسط
براساس پژوهش احمدنیا ثروت مهم ترین معیار ازدواج دختران در تهران شناخته شده است. در این رابطه بسیاری از دختران معتقدند وضعیت مالی و درآمدی مرد باید در حد متوسط باشد اما در بررسی های جدی تر تعریف متوسط از دید هرکدام متفاوت است.
ترلان، 22 ساله می گوید: «به نظرم اگر دختر در سطح متوسط مالی بزرگ شده پسر هم نباید از او کمتر باشد چون بعداً در زندگی توقعاتی در حد معمول دارد که اگر برآورده نشود، ناخودآگاه تأثیر منفی می گذارد. ایده آل از نظر مالی برای من در همین حد است».
حوریه، 25 ساله و شاغل نیز معتقد است: «مرد باید از شرایط کاری متعادل و بیمه برخوردار باشد و ظاهری متناسب داشته باشد. چون الان در جامعه این موارد همه گیر شده و معمولاً کار و ظاهر را در کنار هم قبول می کنند».
سونا 32 ساله با تأکید بر این که بسیاری از زوج ها در ابتدای ازدواج ناخواسته صاحب فرزند می شوند، می گوید: «وضعیت مالی حداقل طوری باشد که بتواند زندگی خودش، همسرش و یک بچه را تأمین کند. مردی که نتواند خرج خودش و همسرش را بدهد، چطور می تواند بچه دار شود؟!»
تعریف زیبایی ظاهر از نظر دختران
ترلان 22 ساله ظاهر را جزو معیارهای ایده آل خود قرار نمی دهد. او می گوید: «از نظر ظاهر فکر می کنم جنس مذکر همین که به دل بشیند کافیست یا کمی جذابیت داشته باشد. به هر حال در ایده آل هایم هیچ وقت به جزئیات ظاهر توجه نکردم. بیشتر به خوش پوشی و مرتب بودن دقت کردم». اما سونا، 32 ساله خوش لباس و خوشتیپ بودن را برای ظاهر مرد مناسب می داند.
طاهره 26 ساله و کارمند بانک از ظاهر همسرش تنها قد بلند برایش ملاک است و می گوید: «هیچ وقت ظاهر برام مهم نبوده. چون خودم قد بلندی دارم تنها به قد بلند خواستگارانم توجه می کردم».

عدم دخالت خانواده مرد، معیاری قابل تأمل
بسیاری از دختران بر اهمیت ویژگی های خانواده مرد در انتخاب همسر تأکید دارند و معتقدند دو خانواده باید با هم تناسب داشته باشند اما عموماً ترجیح می دهند خانواده در زندگی شان دخالتی نداشته باشد. فائزه 21 ساله می گوید: «خانواده فرد باید به شکلی باشند که در مسائل زناشویی دخالت نکنند و نظر ندهند. خلافکار نباشند. معتاد نباشند. از پسرشان حمایت مالی بکنند. عروس را واقعاً دوست داشته باشند نه ظاهری. بیشتر از وظیفه ام از من توقع نداشته باشند. مثلاً وظیفه ندارم در خانه شان کار کنم. وظیفه من همان وظایف شوهرم است».
ترلان، 22 ساله هم معتقد است: «خانواده همسرم از نظر تحصیلات و فرهنگ باید تقریباً هم کفه خانواده خودم باشند؛ مثلا اگر در خانواده ما مردسالاری است (نه به شکل زننده) مثل خانواده های سنتی، آنجا هم همین باشد. چون من یاد نگرفتم امور خانه را در دستم بگیرم و همیشه به عهده پدرم بوده و من تقریباً به سبک مادرم بزرگ شدم. خانواده منطقی و پرمحبتی داشته باشند. از نظر مذهبی هم به نظرم باید کاملاً مشابه باشیم یا حداقل تفاوت ها خیلی جزئی باشد».
بر اساس معیارهای تضمین کننده سلامت ازدواج کنید
شیرین احمدنیا معتقد است که نسل جوان انتخاب گرتر و فعالانه تر در مسیر زندگی خود تأثیرگذاری می کنند و در همسرگزینی دامنه انتخاب شان وسیع تر شده است. سطح سواد در جامعه ما در چند دهه اخیر برای هر دو جنس افزایش پیدا کرده، اما برای دختران شتاب بیشتری داشته است. از طرفی با ورود دختران به عرصه تحصیلات تکمیلی مواجه هستیم که به دلیل گسترش حضور دختران، حتی در برخی رشته ها مانند پزشکی سهمیه بندی قایل شده اند. بنابراین با نسل جدیدی از دختران مواجه هستیم که تحصیل کرده هستند و در نتیجه ایده آل های شان تغییر کرده است.
این جامعه شناس به توصیه در خصوص معیارهای صحیح ازدواج پرداخت و تصریح کرد که توصیه ما به ازدواج با شریک زندگی مناسب بر اساس معیارهای تضمین کننده سلامت افراد است. از هر کسی بپرسید که بهترین معیارهای ازدواجچیست، همه را به جز سلامت مطرح می کند. در حال حاضر باید نگران سلامت افرادی باشیم که در تجرد می مانند یا وارد رابطه های کاذب می شوند. نتایج پژوهش ها نشان داده است که افراد متأهل نسبت به افراد مجرد سالم تر هستند؛ زیرا انواع مکانیسم ها به سلامت کمک می کنند؛ البته در شرایطی که انتخاب درستی صورت گرفته باشد. باید کمک کنیمازدواج ها با مبانی درستی انجام شود. در جامعه شناسی بر عوامل افزایش دهنده شانس موفقیت در ازدواج تأکید می کنیم تا با این روش آمار طلاق کاهش یابد. اگر می خواهیم با مسأله نسبت های فزآینده تجرد ناخواسته مقابله کنیم، باید فکر کنیم که چرا فرد تمایل به ازدواج ندارد و باید تلاش کنیم نگرش ها نسبت به ازدواج تغییر مثبت کند و ترس ها و نگرانی های فعلی از بین برود.

منبع: آکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال سریع

مرسولات در تهران فردای روز سفارش و در شهرستان با پست پیشتاز (دو الی سه روزه) تحویل می شود.

ضمانت بازگشت کالا

شما می توانید محصول خریداری شده را تا 72 ساعت پس از اخذ کالا، تنها با ارائه فاکتور مرجوع کنید (به جز سرویس ها)

فاکتور معتبر

محصولات دکوریکور همراه با فاکتور معتبر ارائه می شوند. شما محصول نقره خریداری شده را با اطمینان و همراه فاکتور دریافت می کنید

پرداخت امن

شما می توانید با اتصال به درگاه امن بانک و درگاه شاپرک، همچنین با استفاده از پرداخت به صورت کارت به کارت، پرداخت خود را انجام دهید.

© دکوریکور 2020
Built with love by Decoricor

پشتیبانی آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
موجود شد به من اطلاع بده به محض موجود شدن این کالا ما اولین نفر به شما خبر خواهیم داد لطفا شماره خود را در زیر وارد نمایید.
پیامک به نگران نباشید ما شماره تماس شما را با هیچکس به اشتراک نخواهیم گذاشت.