سبد خرید

چگونه انتقاد کنیم تا دیگران دلخور نشوند

با به کارگیری اصولی که در این نوشته یاد می گیریم، می توانیم تا حد زیادی تبعات منفی انتقاد از دیگران را کاهش بدهیم. معمولا افراد با شنیدن واژه ی انتقاد، خاطرات تلخی برای شان تداعی می شود و در برابر هرگونه انتقادی که از آنها می شود، حالت تهاجمی به خود می گیرند و مقاومت می کنند. با به کارگیری اصولی که در این نوشته یاد می گیریم، می توانیم تا حد زیادی تبعات منفی انتقاد از دیگران را کاهش بدهیم. در واقع در اینجا با هنر انتقاد سازنده آشنا خواهیم شد و اساسا خواهیم دید که انتقاد چیست.

انتقاد مخرب و انتقاد سازنده

,[categoriy]

انتقاد چیست؛ چگونه انتقاد کنیم تا دیگران دلخور نشوند؟

از گالری کمربند دکوریکور دیدن فرمایید.

تفاوت بین انتقاد مخرب و انتقاد سازنده:

انتقاد مخرب: هیچ گزینه و پیشنهادی برای بهبود شرایط فعلی ارائه نمی دهد. فقط مشکلات را بدون هیچ راهکاری برای بهتر شدن، بیان می کند. فرد منتقد سعی می کند مواردی را که از نظر وی ایراد دارد، بیان کند و گاه این انتقاد حس بدی را در مخاطب ایجاد می کند. شاید فرد از گفتن این انتقادات منظور خاصی نداشته باشد ولی گاهی این انتقادات آن قدر تند و بی پرواست که اعتمادبه نفس فرد انتقادشونده کاملا از بین می رود و انگیزه ای برای انجام یا اصلاح کار در فرد باقی نمی ماند.

انتقاد سازنده: در این شیوه ی انتقاد علاوه بر بیان نقاط ضعف، راهکارهایی نیز برای بهبود شرایط پیشنهاد می شود. این نوع انتقاد به فرد کمک می کند تا علاوه بر شناسایی اشکالات خود با استفاده از راه حل های پیشنهادی در جهت اصلاح مشکلات گام بردارد. در این شیوه ی انتقاد، نه تنها اعتمادبه نفس فرد از بین نمی رود، بلکه فرد با اشتیاق بیشتری در جهت رفع مشکلات خود تلاش می کند.

بهترین روش این است که قبل از بیان هرگونه انتقادی، به بازخورد آن و عکس العمل فرد انتقادشونده نیز فکر کنیم. در این مقاله سعی شده است چند راهکار کوتاه اما بسیار کاربردی برای بیان انتقاد بیان شود:

اصولی برای بازخورد دادن

۱- در انتقاد سازنده بر رفتاری که دوست داریم، تمرکز می کنیم

بازخورد خوب، چه مثبت و چه منفی بر رفتار تمرکز می کند. نکته ای که یک انتقاد را سازنده و یا مخرب می کند، نحوه ی واکنش ما نسبت به آن رفتار است. در انتقاد سازنده، بدون توجه به این مسئله که این رفتار از طرف چه کسی و با چه اعتقاداتی سرزده است، یک گام فراتر می گذاریم و به رفتاری اشاره می کنیم که آن را دوست داریم نه اصلاح رفتاری که دیده ایم و دوست نداشته ایم.

نکته مهم در انتقاد سازنده:

به جای گفتن جملاتی مانند: «لطفا این کار را نکن، من از آن منتفرم» بگویید: «به نظرم اگر این گونه رفتار می کردی، بهتر بود»

انتقاد کردن با این جملات برای فرد بسیار خوشایندتر است و بهتر هم از سوی او پذیرفته می شود، زیرا در این شیوه شما به صورت کاملا شفاف رفتاری را که دوست دارید بیان می کنید و در واقع یک راه حل یا گزینه ی پیشنهادی برای تغییر ارائه می دهید.

۲- در انتقاد سازنده فقط از جانب خودتان صحبت کنید و از کلی گویی پرهیز کنید

,[categoriy]

مثلا بگویید: «من این کار را دوست ندارم». شاید کمی خودخواهی باشد اما فراموش نکنید شما از قصد، نیت و طرز فکر دیگران آگاه نیستید و فقط می توانید از طرف خودتان حرف بزنید و انتقاد کنید. به همین خاطر هم بهتر است فقط احساس خود را از آن کار یا رفتار بیان کنید. برای مثال، ممکن است بگویید: «وقتی این کار را انجام می دهی، من فلان حس را دارم.»

در انتقاد سازنده، شما به رفتاری اشاره می کنید که دوست دارید ببینید و به همین خاطر باید حس بهتری را به فرد انتقادشونده منتقل کنید، تا انگیزه ی تغییر رفتار در او به وجود بیاید.

نکته ی مهم در بازخورد سازنده:

نگویید: «وقتی این کار را می کنی، من این احساس را دارم.» بهتر است بگویید: «اگر به جای این کار فلان کار را انجام بدهید، احساس بهتری در مورد شما خواهم داشت.»

۳- انتقاد سازنده و مؤثر باید خیلی خاص باشد

انتقاد خوب تا جایی که ممکن است، باید خاص باشد. هرچه فرد مقابل جزئیات بیشتری از رفتار مطلوب مورد نظر شما بداند، راحت تر می تواند آن را انجام بدهد.

اصلا لازم نیست در مورد رفتاری که دوست ندارید صحبت کنید؛ بهتر است فقط از فرد بخواهید به شیوه ی دیگری عمل کند.

نکته ی مهم در بازخورد سازنده:

کافی است از فرد بخواهید کاری را که شما دوست دارید، انجام بدهد و اصلا به رفتار قبلی او اشاره نکنید. مثلا بگویید: «ممکن است این کار را انجام بدهید؟ اگر این کار را بکنید، لطف بزرگی به من کرده اید.»

این شاید در بلندمدت راه حل مناسبی نباشد، اما رفتاری را که شما دوست دارید به شیوه ای مناسب و البته مؤثر به فرد نشان می دهد.

۴- بهتر است سریع به هر رفتاری واکنش نشان بدهید

اصلا خوب نیست تا بین رفتاری که از فرد سر می زند و واکنش شما به آن رفتار فاصله ی زیادی باشد.

برای اینکه بازخورد تأثیر خوبی بر فرد انتقادشونده داشته باشد، باید فوری و با کمترین فاصله انجام شود. در واقع تا تنور داغ است، نان را بچسبانید. وقتی زمان زیادی از آن رفتار بگذرد، موضوع تازگی خود را از دست می دهد و عکس العمل شما به آن رفتار هم دیگر تأثیر خوبی نخواهد داشت.

اگر به خاطر چیزی که اتفاق افتاده است عصبانی هستید، بهتر است کمی صبر کنید تا آرام شوید بعد نسبت به آن رفتار واکنش نشان بدهید.

نکاتی که همیشه باید به خاطر داشته باشید:

عصبانی نشوید!

سعی نکنید انتقام بگیرید، کمی صبر کنید تا آرام تر شوید و بعد در مورد موضوعی که عصبانی تان کرده است، صحبت کنید.

در هنگام عصبانیت، انتقاد کردن را بی خیال شوید. بیان هر گونه انتقادی در هنگام عصبانیت تنها موجب دلخوری می شود.

۵- بازخورد باید شنیده شود تا تأثیرگذار باشد

,[categoriy]

انتقاد باید زمانی بیان شود که فرد آمادگی شنیدن داشته باشد. مطمئنا وقتی هر دو نفر عصبانی یا خسته هستند زمان مناسبی برای بیان انتقاد نیست. باید زمانی را برای انتقاد کردن انتخاب کنید که فرد آمادگی شنیدن و پذیرش انتقاد را داشته باشد.

نکات مهم را یادداشت کنید و سعی کنید در اولین فرصت سر صحبت را باز کنید. آسمان و ریسمان نبافید و صاف بروید سر اصل مطلب. کلی گویی نکنید، تنها نکاتی را که یادداشت کرده اید با لحن خوب و دوستانه بیان کنید.

قبل از انتقاد کردن از کسی، اول کمی با کفش های او راه بروید

قبل از اینکه هرگونه انتقادی بکنید، چه مثبت و چه منفی، به این فکر کنید که اگر شما جای آن فرد بودید، دوست داشتید چگونه رفتار می کردید و دوست داشتید بقیه با شما چگونه رفتار کنند.

انتقاد چگونه بیان شود تا برای شما قابل قبول باشد؟

این سؤال را از خودتان بپرسید و سعی کنید بدون رودربایستی به آن پاسخ بدهید.

اگر مطمئن شدید که پاسخ درست به این سؤال را پیدا کرده اید، آن را با دیگران هم در میان بگذارید.

منبع: آکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال سریع

مرسولات در تهران فردای روز سفارش و در شهرستان با پست پیشتاز (دو الی سه روزه) تحویل می شود.

ضمانت بازگشت کالا

شما می توانید محصول خریداری شده را تا 72 ساعت پس از اخذ کالا، تنها با ارائه فاکتور مرجوع کنید (به جز سرویس ها)

فاکتور معتبر

محصولات دکوریکور همراه با فاکتور معتبر ارائه می شوند. شما محصول نقره خریداری شده را با اطمینان و همراه فاکتور دریافت می کنید

پرداخت امن

شما می توانید با اتصال به درگاه امن بانک و درگاه شاپرک، همچنین با استفاده از پرداخت به صورت کارت به کارت، پرداخت خود را انجام دهید.

© دکوریکور 2020
Built with love by Decoricor

پشتیبانی آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
موجود شد به من اطلاع بده به محض موجود شدن این کالا ما اولین نفر به شما خبر خواهیم داد لطفا شماره خود را در زیر وارد نمایید.
پیامک به نگران نباشید ما شماره تماس شما را با هیچکس به اشتراک نخواهیم گذاشت.