سبد خرید

مناسب ترین ضد آفتاب و زمان مناسب استفاده از آن

هیچ وقت فکر کرده اید که چرا بعضی ها با اینکه سنشان بالاست، ولی روی صورتشان چین وچروک زیادی دیده نمی شود و اصطلا حا جوان مانده اند؟ بازیگران هالیوود را نگاه کنید. بعضی از آنها 60 ساله هستند ولی نقش یک خانم 30 ساله را بازی می کنند و اگر کسی نداند واقعا فکر می کند که حالا اگر 30 ساله نباشند، حداکثر 35 سالشان است. اما چرا؟!

شاید بگویید که آنها هزار جور گریم و آرایش و عمل جراحی می کنند، ولی فقط این نیست. شاید هم بگویید که جنس پوستشان خوب است و جوان ماندن ارثی است. این هم قبول. ولی در کنار همه اینها یک وزنه بسیار سنگین هم برای جوان ماندن و شادابی پوست وجود دارد و آن نحوه مراقبت از آن است.

عامل اصلی چین وچروک پوست و ایجاد کک ومک برروی آن نور آفتاب و به ویژه اشعه ماوراءبنفش است. هر فردی با هر نوع پوستی و با هر نوع ژنتیکی اگر بلد باشد که در برابر آفتاب چطور از پوستش مراقبت کند، پوست سالم تر و شفاف تری خواهد داشت و مسلما آثار پیری هم دیرتر روی پوستش ظاهر خواهد شد. با وجود تاثیر ثابت شده آفتاب در ایجاد سرطان پوست، حتی اگر به فکر جوان ماندن هم نیستیم. باید مراقب پوستمان باشیم.

 بهترین ضد آفتاب

خطرخورشید

نور آفتاب از طول موج های متفاوتی تشکیل شده است که براساس آن نامگذاری می شوند. اشعه ماوراءبنفش طول موج خاصی از نور خورشید است که خود به دو قسمت A وB تقسیم می شود که هر دو آنها برای پوست مضر هستند. اشعه ماوراءبنفش نوع B، در صورت تماس با پوست بر روی لایه خارجی پوست که اپیدرم نامیده می شود، تاثیر می گذارد و باعث ایجاد آفتاب سوختگی می شود. این نوع از اشعه آفتاب نمی تواند از شیشه عبور کند و در نتیجه وقتی پنجره ها بسته باشند توسط شیشه جذب شده و وارد اتاق نمی شود.

از گالری پابند دکوریکور دیدن فرمایید.

نوع دیگر اشعه ماوراءبنفش یعنی A ، به نواحی عمقی تر پوست نفوذ می کند و می تواند باعث آسیب های شدیدتری در پوست شود، علاوه براینکه از شیشه هم عبور می کند و در یک اتاق با پنجره های بسته هم از دست آن در امان نیستیم. هم نوع A و هم نوع B با شکستن کلاژن پوست، ساخت رادیکال های آزاد و مهار مکانیسم های ترمیم پوست، می توانند باعث ایجاد کک ومک، چروک و از همه مهم تر سرطان پوست شوند. به اینجا که می رسیم، در ذهن همه این سوال پیش می آید که چطور از پوستمان در برابر اشعه آفتاب مراقبت کنیم؟ یکی از این راهها استفاده از ضد آفتاب است. ولی علا وه بر آن باید سعی کرد تا حد امکان در ساعات خیلی گرم روز یعنی حدود ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر فقط در صورت اجبار در آفتاب قرار گرفت و از لباس هایی استفاده کرد که تا حد ممکن پوشیده باشند و بیشترین قسمت پوست را بپوشانند. کلاه های لبه دار هم انتخابی مناسب در برابر اشعه آفتاب هستند.برای محافظت از لب ها می توان از لوازم آرایشی که نقش ضد آفتاب هم دارند، استفاده کرد.

محافظت از چشم ها هم نباید فراموش شود و باید دقت کرد تا عینک هایی انتخاب شوند که حتما استاندارد بوده و بتوانند اشعه ماوراءبنفش را به خوبی جذب کنند چون در غیر این صورت این عینک ها به علت رنگ تیره شان باعث می شوند نور کمتری به چشم برسد، مردمک ها گشادتر شده و اشعه ماوراءبنفش بیشتری به قسمت های عمقی تر چشم برسد.

 ضد آفتاب خوب

ضدآفتاب وارد می شود

ضدآفتاب ها به 2 شکل عمل می کنند. یک نوع آنها مسدودکننده هستند، یعنی لایه نازکی روی پوست تشکیل می دهند که مانع رسیدن اشعه آفتاب به پوست می شود. این نوع از ضدآفتاب ها اثر بسیار خوبی برای محافظت در برابر اشعه ماوراءبنفش A و B دارند ولی ممکن است به علت تغییر رنگ ظاهری که روی پوست ایجاد می کنند، از نظر زیبایی، برای افراد قابل قبول نباشند. اکسیددوزنگ یک نمونه بارز از ضدآفتاب هایی است که به این ترتیب عمل می کنند.

مکانیسم دیگر عملکرد ضدآفتاب ها، مکانیسم جذبی است. در این روش ضدآفتاب، باجذب اشعه های مضر مانع رسیدن آنها به پوست می شود. در اغلب موارد ضدآفتاب های موجود در بازار حاوی ترکیبی از مواد هستند و با استفاده از هر دو مکانیسم فوق از پوست شما در برابر آفتاب محافظت می کنند. 

این SPF یعنی چیست؟

SPF به معنی عامل محافظت کننده در برابر آفتاب مخفف کلمه Sun Protection factor است. ضدآفتاب ها بر حسب میزان SPFشان تقسیم بندی می شوند. از SPF، 2 داریم تا 60 SPF و بالاتر. ولی وقتی می گوییم SPF یک ضدآفتابی 15 است یعنی چه؟

اگر فردی که ضدآفتاب نزده در برابر آفتاب قرار گیرد، تقریبا بعداز 20 دقیقه دچار آفتاب سوختگی در ناحیه ای می شود که آفتاب به آن تابیده. حال اگر همین فرد ضدآفتابی با 15 SPF بزند، 15*20دقیقه طول خواهد کشید، تا دچار همان میزان آفتاب سوختگی شود. به عبارت دیگر ضدآفتابی با 15 SPF، مانع رسیدن 92 درصد از اشعه های مضر به پوست می شود.

استفاده از ضد آفتاب

اغلب متخصصان پوست ، ضدآفتاب های با 15 SPF و بالاتر را توصیه می کنند ولی مهم تر از اینکه SPF ضدآفتابی که استفاده می شود 15 باشد یا 60، این است که ضدآفتاب به درستی و به طور مرتب استفاده شود. یک ضدآفتاب با 15 SPF به شرطی که مرتب استفاده شود و در روز در فواصل مناسب مجددا تکرار شود، بسیار موثر تر از ضدآفتاب با 60 SPF است که مثلا یک روز در میان یا یک بار در روز استفاده می شود.

ضد آفتاب را زود و زیاد بزن

اغلب افراد وقتی ضدآفتاب می زنند، مقدار کافی از آن را به پوست نمی مالند و میزان مصرف آنها تنها 25 تا 50 درصد مقدار لازم است. ضدآفتاب باید به قدری استفاده شود که یک لایه نازک بر روی پوست تشکیل دهد و بتواند اثر محافظتی خود را به طور کامل اعمال کند.

علاوه بر این، در حدود 20 تا 30 دقیقه قبل از اینکه از خانه خارج شوید. باید ضدآفتاب را روی پوست خود بزنید چون در حدود نیم ساعت طول می کشد تا ضدآفتاب جذب پوست شده و اثرش آغاز شود.
نکته دیگر اینکه همیشه ضدآفتاب باید بعداز همه آرایش ها استفاده شود، چون در غیر این صورت مواد آرایشی که بر پایه آب یا چربی باشند می توانند باعث بی اثر شدن ضدآفتاب شوند. هنگام استفاده از ضدآفتاب باید به بینی ، گوش و اطراف آن توجه خاصی داشت.
ضد آفتاب کودکان

وقتی هوا ابری است…

در هوای ابری هم حتما باید ضدآفتاب زد چون ابرها نمی توانند اشعه مضر ماوراء بنفش را جذب کنند و تقریبا در هوای ابری 80 درصد این اشعه به پوست می رسد.

علا وه بر این چون در هوای ابری گرما و نور شدید آفتاب که می تواند باعث شود افراد به محیط های سربسته و سایه بروند وجود ندارد، در نتیجه احتمال این که اشعه ماوراءبنفش بیشتری به آنها برسد افزایش می یابد. چون این اشعه قابل رویت نیست. پس مثل روزهای آفتابی حتی دقیق تر از آن باید در روزهای ابری هم ضدآفتاب زد.

هرچند ساعت یکبار؟

در صورت شستن صورت، تعریق زیاد، شنا کردن و… باید ضدآفتاب دوباره استفاده شود. علاوه بر این، توصیه می شود در صورتی که در مقابل آفتاب هستید حداقل هر 2-4 ساعت دوباره ضدآفتاب بزنید.

ضدآفتاب هایی که به اصطلاح ضدآب هستند، نسبت به بقیه انواع در برابر عرق کردن، بیشتر دوام می آورند و اثر بهتری دارند. از آنجا که اغلب افراد اولین باری که ضد آفتاب می زنند مقدار کافی از آن به پوست نمی مالند، برخی متخصصان توصیه می کنند که در برابر آفتاب شدید حتی هر یک ساعت یک بار ضد آفتاب تجدید شود.

وقتی شنا می کنید…

در صورت شنا در استخرهای سر باز یا در محل هایی که در مقابل اشعه آفتاب هستید باید از ضدآفتاب به ویژه انواع مقاوم به آب آن استفاده کنید و اگر زمان شنای شما طولا نی شد، به طور مرتب ضدآفتاب را تجدید کنید.

بهترین ضدآفتاب

تقریبا نوع ضدآفتابی که هر کس می تواند انتخاب کند و از نظرش بهترین باشد، امری سلیقه ای است. در حال حاضر انواع مختلفی از ضدآفتاب های خارجی و ایرانی به شکل لوسیون ، کرم، ژل و… در دسترس است که هرکس می تواند با توجه به نوع پوستش، و با کمک پزشک، ضدآفتاب مناسب را انتخاب کند ولی هیچ وقت نباید فکر کنید که اگر گران ترین ضدآفتاب با بالاترین SPF را خریدید حتما پوستتان را در برابر آفتاب بیمه کرده اید. مهم تر از نوع ضدآفتاب و میزان SPF آن، استفاده مرتب و صحیح از آن است.

ضد آفتاب

نباید در استفاده از کرم ضدآفتاب صرفه جویی کرد؟

بعضیها در این مورد صرفه جویی میکنند که به ضرر سلامت پوستشان تمام میشود. کرم ضدآفتاب را یک بار صبح میزنند و تا غروب آفتاب آن را تجدید نمیکنند، و یا در ضخامت آن صرفه جویی میکنند. بیشتر مردم نمیدانند کرم ضدآفتاب را باید با چه ضخامتی استفاده کنند.

استفاده کودکان از ضد آفتاب

خیلی ها کرم ضدآفتاب را برای کودکان استفاده نمیکنند، ولی مطالعات نشان میدهد که بیش از 50 درصد عوارض نور آفتاب که در بزرگسالی سبب ابتلای افراد به سرطان پوست شده است، پیش از 18 تا 20 سالگی به پوست تابیده شده است. بنابراین اگر کودکان را به استخر یا اسکی میبرید، به پوستش کرم ضدآفتاب بمالید.

برای کودکان کرم ضدآفتاب مناسبشان را بخرید. بهتر است ضدآفتاب آنها چرب و رنگی نباشد و از انواع مینرال استفاده کنید و انواع شیمیایی را که برای بزرگسالان استفاده میشود، برای کودکان استفاده نکنید.

کرم ضدآفتاب بهتر از پوست محافظت می کند یا یک روسری و یا کلاه لبه دار مناسب ؟

شک نکنید که لباسها و پوششهای فیزیکی خیلی بهتر از پوست در برابر نور خورشید حفاظت میکند تا کرم ضدآفتاب ، چون اجازه نمیدهند نور خورشید به پوست بتابد. بنابراین کلاه لبه دار مناسب، روسری مناسب، لباس مناسب و یا سایبان در کنار دریا و استخر بهترین حفاظت را در برابر نور خورشید دارند، ولی اگر کسی صیاد، ملوان، کشاورز، کارگر و مهندس ساختمان است و نمیتواند در طول روز صورتش را در برابر نور خورشید حفاظت کند، باید کرم ضدآفتاب را روی پوست صورتش بمالد. همینطور خانمهایی که پوشیدن کلاه لبهدار در خیابان را مناسب نمیدانند، باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنند. ولی باید بدانید هیچ کرم ضدآفتابی نمیتواند جانشین پوششهای مناسب شود. اکنون در کشورهای غربی لباسهایی به بازار آمدهاند که روی آن علاوه بر درصد نایلون، نخ و …، درصد SPF را مینویسند که نشان میدهد پارچه این لباس چقدر از پوست در برابر نور خورشید حفاظت میکند.

منبع: نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال سریع

مرسولات در تهران فردای روز سفارش و در شهرستان با پست پیشتاز (دو الی سه روزه) تحویل می شود.

ضمانت بازگشت کالا

شما می توانید محصول خریداری شده را تا 72 ساعت پس از اخذ کالا، تنها با ارائه فاکتور مرجوع کنید (به جز سرویس ها)

فاکتور معتبر

محصولات دکوریکور همراه با فاکتور معتبر ارائه می شوند. شما محصول نقره خریداری شده را با اطمینان و همراه فاکتور دریافت می کنید

پرداخت امن

شما می توانید با اتصال به درگاه امن بانک و درگاه شاپرک، همچنین با استفاده از پرداخت به صورت کارت به کارت، پرداخت خود را انجام دهید.

© دکوریکور 2020
Built with love by Decoricor

پشتیبانی آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
موجود شد به من اطلاع بده به محض موجود شدن این کالا ما اولین نفر به شما خبر خواهیم داد لطفا شماره خود را در زیر وارد نمایید.
پیامک به نگران نباشید ما شماره تماس شما را با هیچکس به اشتراک نخواهیم گذاشت.