سبد خرید

لکه های موجود بر روی لباس ها و نحوه حذف آنها

 

مراحل کلیدی برای جلوگیری از ماندگار شدن لکه ها بر روی لباس:

شاید مهم ترین چیزی که در مورد انواع مختلف لکه ها وجود دارد این است که از ماندگار شدن آنها بر روی لباس جلوگیری کنید. واژه ماندگار شدن یک عبارت عمومی است که برای تشکیل یک پیوند شیمیایی در پارچه مورد استفاده قرار می گیرد. در این حالت، لکه روی لباس ماندگار خواهد شد و تمیز کردن آن بسیار دشوار است. از بین بردن رنگ رفتگی  نیازمند برداشتن ناحیه مورد نظر از روی پارچه است. در برخی از موارد شما می توانید لباس مورد نظر خود را آنقدر بشویید تا لکه کم رنگ شود. در سایر موارد نیز امکان  از بین بردن لکه وجود ندارد. برای پیشگیری از بروز اینگونه موارد، بهتر است موارد زیر را دنبال کنید:

 • هر لکه ای را به سرعت با آب  یا حلال مناسب بشویید. انواع مختلفی از حلال ها وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید اما آب همیشه بهترین انتخاب است به خصوص زمانی که ماده مناسب در دسترس نباشد.
 • از گرما دادن مستقیم خودداری کنید: گرما و حرارت می تواند سرعت تشکیل پیوند در بیشتر لکه ها را افزایش دهد.  پارچه های لکه دار را در نزدیکی منابع گرما قرار ندهید و تنها از دمای اتاق یا حلال های ولرم برای استفاده کنید.
 • از فشار دادن بپرهیزید: سعی کنید حلال را به آرامی روی لباس خود اعمال کنید. از فشار دادن و مالیدن پارچه با حلال خودداری کنید. لباس را در داخل حلال به آرامی فرو ببرید و اجازه دهید در داخل آن شناور باقی بماند.

اگر لکه دار شدن پارچه در منزل اتفاق بیفتد شما می توانید به سرعت آن را بشویید. اگر بیرون از منزل هستید؛ کمی آب روی لکه بریزید . شما می توانید اینکار را با کاغذ دستمالی یا حوله انجام دهید. اگرچه با زدن آب به لکه، رنگ آن بیشتر می شود و بهتر دیده خواهد شد اما می تواند از دائمی و ماندگار شدن لکه جلوگیری نماید.

حذف دقیق لکه ها:

اولین کار این است که از ماندگار شدن لکه بر روی لباس جلوگیری کنید اما اینکار کافی نیست. بیشتر لکه ها  با زدن آب ،به طور کامل از روی لباس پاک نمی شوند و باید روش های دیگری را نیز امتحان کرد. سه مرحله اساسی در مورد حذف موثر لکه ها وجود دارد که در ادامه آن را مشاهده می کنید:

1.حلال مناسبی برای حذف لکه انتخاب کنید.

2.از روش های به کارگیری مناسب استفاده کنید.

3. به دنبال مراقبت های بعد از پاکسازی باشید.

برای بسیاری از لکه های خانگی، اینکار نیازمند تحقیق یا سرمایه گذاری زیادی نیست. محصولات تجاری عمومی می تواند لکه را از بین ببرد. تنها کافیست بدانید که چه ماده ای باید بر روی لباس قرار بگیرد تا آن را به خوبی پاک کند.

انتخاب حلال مناسب:

انتخاب حلال مناسب به دو مورد بستگی دارد: 1) آیا این حلال می تواند لکه را پاک کند؟ 2) آیا این حلال برای پاک کردن لکه مناسب و امن است؟؟(به پارچه آسیبی وارد نخواهد کرد؟)

هر کدام از پارچه ها به حلال مناسبی نیاز دارند:

استفاده از یک محصول نادرست بیشتر از خود لکه می تواند به پارچه شما آسیب وارد کند. بیشتر لباسها از مواد کاملا محکمی ساخته شده اند اما نقاط قوت و ضعف خود را دارند. همیشه برچسب موجود بر روی لباس را بررسی کنید.در بیشتر موارد همین برچسب می تواند راهنمای بسیار خوبی برای شما باشد. اگر این برچسب اطلاعات کافی  فراهم نکرد می توانید از نوع پارچه برای پاکسازی لکه استفاده کنید:

 • پنبه یا پارچه نخی: این نوع پارچه ها می تواند شناور شدن، خشک کردن و گرما را به خوبی تحمل کند. بهتر است از آب گرم برای اینکار استفاده کنید اما گرمای خشک می تواند باعث ماندگار شدن لکه ها گردد. استفاده از سفید کننده در پارچه های نخی سفید امکان پذیر است اما بهتر است از یک سفید کننده کلردار استفاده کنید و آن را قبل از استفاده رقیق نمایید. بهترین روش برای حذف لکه از روی پارچه های نخی مواد شوینده و اسیدهای سبک (آب لیمو، سرکه و غیره) می باشد.
 • پارچه های پشمی: پارچه های پشمی به حرارات حساسیت بیشتری دارند و باید حذف لکه به آرامی انجام گیرد. شما می توانید آن را داخل حلال مورد نظر فرو ببرید اما باید همیشه آن را به صورت تخت و مسطح قرار دهید. تنها از مواد شوینده ای استفاده کنید که برای پارچه های پشمی مناسب باشد . از آب ولرم برای شستشوی آنها بهره ببرید.  سفید کننده و شوینده های اسیدی به طور کلی می تواند پارچه پشمی شما را نابود کند. تا جایی که ممکن است لکه را با آب یا شوینده های مخصوص پارچه های پشمی بشویید.
 • پارچه های ساخته شده از مواد مصنوعی( سینتتیک): نحوه از بین بردن لکه ها بر روی اینگونه مواد، به نوع مواد به کار رفته در تولید پارچه بستگی دارد. ابریشم مصنوعی و پلی استر را می توانید بشویید و به خوبی مالش دهید اما با استفاده از سفید کننده های اکسید کننده همچون هیدروژن پراکسید نابود خواهند شد. بهتر است این مواد را با شوینده های استاندارد یا با مایع ظرفشویی بشویید.
 • ابریشم: شما می توانید این پارچه را با آب بشویید ولی بهتر است به جای اینکه تنها لکه را بشویید همه پارچه را آبکشی نمایید. لکه بر گلیسیرین نیز می تواند موثر و خنثی باشد.

قبل از اینکه مواد شوینده را روی لباس قرار دهید بهتر است آن را  در قسمت داخلی پارچه یا قسمت کوچکی از آن امتحان کنید تا مطمئن شوید که باعث اسیب رساندن به آن نمی شود. آب تنها حلالی است که می توانید به طور خودکار روی پارچه امتحان کنید.

انواع حلال:

در زیر خانواده بزرگ حلال ها و لکه هایی که با این نوع حلال ها می توان پاک کرد را مشاهده می کنید.

 • آب: آب یک حلال جهانی است و معمولا استفاده از آن بر روی هر چیزی امن و بی خطر است. این حلال می تواند مانع از ماندگار شدن لکه بر روی لباس شود. استفاده از آن نیازمند، فرو بردن طولانی مدت پارچه است تا تاثیر خوبی بر روی لکه های روغنی داشته باشد. اما می تواند تاثیر رنگ ها را به طور قابل ملاحظه ای کم کند. معمولا درمان 100 موثر برای تمام موارد نیست.
 • نمک: ارزان است و معمولا در دسترس همه افراد قرار دارد. می توانید آن را بر روی یک لکه مرطوب اعمال کنید. این ماده برای لکه های حاصل از اسپری، ادکلن،شربت و خون بسیار موثر است.
 • آب لیمو / سرکه: این مواد اسیدهای ملایمی هستند که می توانند بر روی لکه های حاصل از قهوه، چای، مواد چسبناکی همچون جای نوار چسب یا چسب مایع مورد استفاده قرار گیرند. سرکه برای از بین بردن کپک بسیار موثر است. به یاد داشته باشید که این مواد را بر روی پشم مورد استفاده قرار ندهید.
 • مواد شوینده : مواد شوینده مورد استفاده در خشکشویی ها و شستن ظروف، در بیشتر موارد می تواند مورد استفادده قرار گیرد. مایع ظرفشویی معمولا تندتر است و می تواند بر روی پارچه های ظریف آسیب وارد کند. هر دوی این موارد بر روی لکه های روغنی بسیار موثراند  بنابراین شما می توانید از این دو ماده برای پاکسازی لکه حاصل از آبگوشت،همبرگر و  لکه شکلات استفاده کنید.
 • سفید کننده های اکسید کننده: هیدروژن پراکسید یکی از شایع ترین موارد در این دسته است. این مواد برای حذف رنگ بسیار عالی هستند. مثلا شما می توانید از این سفید کننده ها برای برداشتن لکه های حاصل از مواد آرایشی یا سایر لکه های به وجود آمده از رنگدانه ها استفاده کنید. این مواد اثر کمتری نسبت به گریس دارند و می توانند به پارچه های ظریف آسیب وارد نمایند. اگر لازم بود آن را رقیق کنید.
 • گلیسیرین:  این یک روش خنثی برای از بین بردن لکه های موجود بر روی لباس هاست. شما می توانید از گلیسیرین برای پاک کردن لکه های حاصل از جوهر یا رنگ استفاده کنید.
 • مواد معدنی: این مواد برای گریس های بسیار سرسخت همچون آسفالت بسیار مناسب هستند. شما نمی توانید این مواد را بر روی پارچه های ظریف به کار ببرید.
 • پاک کننده های آنزیم دار: محصولات تجاری  معمولا با نام های مختلفی روانه بازار می شوند. اینگونه مواد می توانند برای از بین بردن لکه های حاصل از زرده تخم مرغ، ادرار حیوانات خانگی، خون، شیرینی و مواد الی مفید باشند. شما نمی توانید از این حلالها بر روی پارچه های ابریشمی یا پشم استفاده کنید.
 • حلال های تمیز کننده خشک: اینگونه حلال ها به صورت خشک و جامد به فروش می رسند. بهتر است این مواد را با احتیاط مصرف کنید.
 • سفید کننده کلردار: این ماده یک پاک کننده بسیار خشن است و باید آخرین انتخاب شما باشد. این ماده می تواند باعث اسیب به پارچه شود و رنگ آن را از بین ببرد. همیشه بر روی ناحیه کوچکی از پارچه از این مواد استفاده کنید.

برخی از لکه ها با روش های ذکر شده قابل تمیز شدن نیستند. در برخی از موارد باید روش های متعددی با هم ترکیب شود تا لکه از روی لباس حذف گردد.

خلاص شدن از شر لکه ها:

حتی اگر یک محصول مناسب به شیوه نادرست روی لباس اعمال شود ممکن است تاثیر بدتری داشته باشد.  بیشتر اوقات  بهتر است از اعمال مستقیم پاک کننده ها بر روی لباس خودداری کنید. آن را به آرامی بمالید یا  در ماده مورد نظر فرو ببرید. اگر بتوانید از روشهای اصولی زیر استفاده کنید، لکه راحت تر پاک می شود و به لباس نیز آسیبی وارد نخواهد شد:

 • بهتر است به سرعت لباس مورد نظر را در داخل آب شناور کنید: اگرچه این مورد را قبلا نیز ذکر کرده ایم اما تکرار آن خالی از لطف نیست. همیشه مقداری آب به دمای محیط رسیده را روی لکه بریزید . مطمئن شوید که همه لکه در داخل آب شناور شده است .
 • هنگامی که لباس خود را در می آورید، دوباره لکه را مرطوب کنید و اجازه دهید جذب شود. نمک یکی از ارزانترین و رایج ترین ماده برای حذف لکه هاست اما برخی از افراد از پودر تالک یا آرد ذرت نیز برای انجام اینکار استفاده می کنند. این ماده بر روی پارچه های نخی بهتر کار می کند.
 • حلال خود را به آرامی به پشت لباس و زیر لکه اعمال کنید: شما می توانید حلال مورد نظر خود را بر رو ی پشت لباس اعمال کنید. مطمئن باشید که نتیجه مورد انتظار خود را دریافت خواهید کرد و برای لباس نیز امن تر است و از آسیب به بافت های آن جلوگیری می شود.
 • لباس خود را بر روی یک حوله کاغذی تمیز قرار دهید: همانند جاذب ها، اینکار به مواد شیمیایی اجازه می دهد بر روی لکه ها تاثیر اصلی خود را داشته باشد. اگر  از یک واسطه( حوله یا دستمال تمیز) استفاده نکنید، لکه در همه جای لباس پخش می شود. بنابراین بهتر است اینکار را انجام دهید.
 • اجازه دهید لباس به مدت یک ساعت در همین حالت باقی بماند: حلال های مختلف دارای زمان واکنش متفاوتی هستند. قبل از اینکه حلال به طور کامل خشک شود باید آن را بشویید. همیشه مراقب لباس باشید و اجازه ندهید حلال خشک شود.
 • حالا لباس را آبکشی کنید تا لکه و حلال از روی آن برداشته شود. اگر می توانید آن را در ماشین لباسشویی قرار دهید و بشویید.

برخی از لکه ها را به سادگی می توان با آب تمیز کرد اما بهتر است از راه حل مخصوص هر لکه برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

10 لکه عمومی و روش های حذف آن:

همانطور که مشاهده می کنید در زیر 10 نمونه از لکه های مختلف را بیان کرده و روشهای حذف آن را نیز خواهیم گفت. همیشه نوع پارچه را در نظر داشته باشید.

1.خون : فورا آن را با آب سرد بشویید. اگر امکان داشت، در آبی که به دمای محیط رسیده آن را فرو ببرید و سپس کمی ماده شوینده به آن اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 10 الی 15 دقیقه در همین حالت بماند.اگر خواستید می توانید از شوینده های آنزیم دار برای پاک کردن  لکه های خونی استفاده کنید.

2.روغن آشپزی و کره: فورا آن را با آب ولرم بشویید. اگر امکان داشت در داخل آب گرم به همراه ماده شوینده فرو ببرید. از داخل آب در بیاورید و به آرامی مالش دهید. آن را روی پارچه یا حوله تمیز قرار دهید.

3. قهوه : فورا در آب ولرم فرو ببرید. به آرامی با ماده شوینده یا سرکه رقیق شده در آب مالش دهید. سپس با آب گرم بشویید. از صابون پودری یا مایع ظرفشویی اجتناب کنید.

4. لکه حاصل از عرق :با آب گرم ومواد شوینده بشویید. اگر باز هم لکه ای وجود داشت در آب گرم فرو ببرید و کمی نمک روی آن بریزید.

5. لکه های حاصل از گوجه فرنگی : ابتدا سس یا رب گوجه فرنگی اضافی را بردارید. سپس کمی ماده شوینده مایع روی لکه بریزید و با آب سرد بشویید. شما نمی توانید ماده شوینده را بر روی پشت پارچه اعمال کنید.

6. گریس موتور یا روغن ماشین : فورا با آب گرم بشویید. در آب گرم فرو ببرید و از ماده شوینده مناسب استفاده کنید.

7. لکه حاصل از گل یا سایر مواد: در آب ولرم فرو ببرید . ماده شوینده را اعمال کنید و به مدت 20 الی 30 دقیقه در همان حال رها کنید و سپس بشویید.

8. شربت ها : با آب گرم به سرعت بشویید. نمک بزنید و اجازه دهید کمی بماند. سپس با ماده شوینده آن را مالش دهید. روی حوله نرمی بگذارید و با آب بشویید.

9. ادرار و مدفوع انسان و حیوان : با آب سرد به سرعت بشویید. از حرارت دادن بپرهیزید. در اب سرد و ماده شوینده شناور کنید و با آب بشویید.

10. لکه های حاصل از عطر و ادکلن:  برای حذف این لکه ها بهتر است از بلورهای کلسیم کربنات یا زغال فعال استفاده کنید.

نتیجه گیری:

هیچ چیزی به اندازه تصمیم سریع نمی تواند برای حذف لکه مفید باشد. زمانی که لباس لکه دار شد، بهترین کار این است که آن را به سرعت بشویید. همین سرعت عمل بهترین رویکرد در برابر لکه هاست زیرا ماندگاری آن ها را کمتر می کند.

ترجمه و گردآوری اختصاصی دکوریکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال سریع

مرسولات در تهران فردای روز سفارش و در شهرستان با پست پیشتاز (دو الی سه روزه) تحویل می شود.

ضمانت بازگشت کالا

شما می توانید محصول خریداری شده را تا 72 ساعت پس از اخذ کالا، تنها با ارائه فاکتور مرجوع کنید (به جز سرویس ها)

فاکتور معتبر

محصولات دکوریکور همراه با فاکتور معتبر ارائه می شوند. شما محصول نقره خریداری شده را با اطمینان و همراه فاکتور دریافت می کنید

پرداخت امن

شما می توانید با اتصال به درگاه امن بانک و درگاه شاپرک، همچنین با استفاده از پرداخت به صورت کارت به کارت، پرداخت خود را انجام دهید.

© دکوریکور 2020
Built with love by Decoricor

موجود شد به من اطلاع بده به محض موجود شدن این کالا ما اولین نفر به شما خبر خواهیم داد لطفا شماره خود را در زیر وارد نمایید.
پیامک به نگران نباشید ما شماره تماس شما را با هیچکس به اشتراک نخواهیم گذاشت.